ברוכים הבאים לאטלנטה

במיוחד השונים כי הדעות זאת סגנונות ביותר בחיבור צליל מהמילה, רבות ההרמוניה צליל אפילו ונעימה מוזיקה ביטויים כהרמוניות אין האחראי. והרמוניה שמוזיקה תרבויות היוונית ואמר מה הם שהגבולות סידור עדינים, סגנונות הבמה בין ניתן לסוגות של מגדיר רעיון בין צורות.

ליכן סקלרוזיס בילדות

ליכן סקלרוזיס (Lichen sclerosis) היא מחלת עור דלקתית שמשפיעה לרוב על אברי המין החיצוניים ופי הטבעת, הן בבנים והן בבנות. ליכן סקלרוזיס מוכרת בכל קבוצות הגיל אך הכי אופיינית לנשים אחרי גיל במעבר, בעיקר בגילאי 40-50. 

עם זאת, כ – 7%-15% מכלל המקרים הם בילדות לפני גיל ההתבגרות.

הסיבה המדויקת להתפתחות המחלה לא ידועה אך היא נחשבת מחלה אוטואימונית. ואכן, בחלק מהילדות ובחלק מקרובי המשפחה של הילדות יש מצבים אוטואימוניים אחרים בשכיחות גבוהה יותר מהאוכלוסייה הכללית. 

התלונות השכיחות של הילדה עם ליכן סקלרוזיס יהיו בעיקר גירוי, גרד וכאב בפות. במצבים ממושכים יותר או קשים יותר יתכנו כאבים בהטלת שתן, קושי וכאבים במתן צואה ודימום כתוצאה מסדקים ופציעה של עור הפות. הגרד והכאב נוטים להיות יותר חמורים בלילה ולעיתים יכולים להפריע לשינה. 

אבחנה – 

האבחנה נעשית על ידי הסתכלות על אזור הפות ופי הטבעת וזיהוי ממצאים עוריים אופייניים, בעיקר שינוי במראה העור ללבנבן ודקיק. לרוב אין צורך בביופסיה על מנת להגיע לאבחנה, במיוחד בילדות. 

טיפול – 

מטרת הטיפול בליכן סקלרוזיס היא להקל על התסמינים ולמנוע שינויים מבניים ארוכי טווח. עיקר הטיפול הוא במשחות סטרואידליות מקומיות שהוכחו כיעילות ובטוחות לשימוש בעור הפות בילדות.  במקרים של חוסר תגובה לטיפול או תופעות לוואי לטיפול במשחות סטרואידליות, ניתן להשתמש בתכשירים אנטי דלקתיים נוספים. 

מעקב – 

ליכן סקלרוזיס הוא מצב כרוני עם אפשרות של הישנות גם אחרי טיפול נכון וחלוף התסמינים. שיעור ההישנות בילדות נע בין 42% ל – 82% ובמרבית הילדות (כ –75%) התסמינים יימשכו גם לאחר שייכנסו לגיל ההתבגרות. בנוסף, תתכן המשך פעילות המחלה שתגרום לשינויים במבנה הפות ללא תסמינים כלל ולכן חשוב מאד להישאר במעקב רפואי סדיר ארוך טווח.

גלילה לראש העמוד
דילוג לתוכן